Couchsurfing nedir, Nasıl Kullanılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Couchsurfing daha önce hiç tanımadığın bir yerde insanların gönüllü olarak sizi misafir etmesi demektir. Düşünsenize ilk defa gittiğiniz bir ülke veya şehirde hiç tanımadığınız biri sizi misafir ediyor. İlk bakışta tanımadığınız bir yerde konaklama güvenlik problemleri oldukça fazla olacağı kanaati uyanıyor fakat bu sistem dünya genelinde oldukça oturmuş ve insanlar faal olarak kullanıyor. Aslında Hostel konaklamalarının Couchsurfing e benzediğini söyleyebiliriz.


Couchsurfing sistemi tamda bu noktada evinde yabancı insanları misafir etmek isteyen insanlar ile bu gibi yerlerde konaklamak isteyen farklı ülkelere ve ya şehirlere giden gezginleri buluşturuyor. Gezginler konaklamak istediği ev sahibine talebini iletiyor, aralarında ilgili şartları konuştuktan sonra eğer uzlaşırlar ise rezervasyon yapılıyor ve konaklama gerçekleşiyor. Sistemin kısaca özeti bu şekildedir. Yazımızın devamında sistemi daha detaylı incelemenin yanında faydalı ve dezavantajlı yönlerini de irdeleyeceğiz.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır ?

Couchsurfing nedir

Sistemi kullanmak için öncelikle sisteme kayıt olunması gerekiyor bunun için öncelikle couchsurfing.com internet sitesine girerek kayıt olunmak gerekiyor.

Sistem karşılıklı güvene dayandığı için kayıt sırasında profil oluştururken eksiksiz ve size özel olarak doldurmaya özel göstermelisiniz. Profilinizde doğru imajı ve güvenilir olduğunuzu yansıtmak zorundasınız. Ayrıca sizi iyi yansıtan bir fotoğrafta eklemeyi unutmayın! Sistem içerisinde bulunan gruplara dahil olmak gerekiyor bu gruplar çeşitli ülke, şehir ya da hobi gibi isimleri olan kurulmuş gruplardır. Sistem aynı zamanda sosyal bir ortam olduğundan gideceğiniz lokasyondaki ev sahipleri ile sosyal olarak ta kontakta olmanız faydalı olacaktır. Bu gruplarda bu noktada fayda sağlayacaktır. Bu gruplarda paylaşım yapabilir, paylaşımlar hakkında yorumlar yapabilir ve lokasyonlar hakkında sorular sorabilirsiniz.

Ayrıca bu grupların diğer bir faydası da grup üyelerinin aylık olarak buluşma düzenlemesidir. Bu buluşmaların düzenlendiği kafeler de diğer ev sahibi ve gezginler ile buluşabilirsiniz ve evinde konaklamak istediğiniz kişileri buralarda belirleyebilirsiniz. Ayrıca sosyalleşerek hep birlikte doğum günü, yılbaşı gibi organizasyonlarında birlikte eğlenebilirsiniz. Hatta kendi etkinliğinizi yaratarak bu gruplardaki insanları bu etkinliklere davet edebilirsiniz.

Ayrıca gideceğiniz ülkelerde kimseyi tanımadığınızdan bu ülkelerde yeni insanlar tanıyabilir, etkinlik yapabilirsiniz bu sayede de keyifli bir etkinlik geçirebilirsiniz. Bu arkadaşlıkların bazıları seyahat ettiğiniz yerde kalmaz ve uzun süreli olur belki seneler sonrasında edindiğiniz bu arkadaşınızın yanına tekrar gidebilir ya da arkadaşınız sizin yanınıza gelerek yeni bir ülke keşfedebilir. Ayrıca vereceği güzel yorum ve referans ile farklı ülkelerde arayacağınız Couchsurfing larda size oldukça faydası olacaktır.

Kendinize uygun Couchsurfing seçin!

Konaklama yapacağınız Couchsurfing in size uygun olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin sigara kullanıyorsanız konaklama yapacağınız ev sahibininde kullanmasını ya da ev sahibi köpek ya da kedi besliyor mu ve sizin evcil hayvana bakış açışınız nasıldır. Size uyumanız için neresi verilecek genellikle kanepe ya da yatak verilse de olsa bazı ev sahipleri halı üzerinde de konaklamanızı isteyebilirler.

Couchsurfing Formu Nasıl Doldurulur

Couchsurfing nasıl kullanılır

Couchsurfing e direk mesaj göndermeniz bazen negatif olarak sonuç almanıza yol açabilmektedir bu yüzden bu yolu çok denememenizi öneriyoruz. Form doldurarak talep etme en akıllı yöntem olarak göze çarpıyor.

Form doldururken size hostluk yapacak ev sahibinin profiline göre değerlendirerek doldurmak olacaktır. Bazı durumlarda hostlar profilinize göz atıp atmadığınızı anlamak için kendi profiline form doldururken belirtmenizi istediği ibareler yazabilmektedirler.  Ayrıca bu sistem sizinde host ile ilgili beklentilerinizin karşılanması açısından da önemlidir. Tüm umudunuzu tek bir hosta bağlamayın farklı host larada form doldurarak kabul etme şansınızı artırabilirsiniz.

Couchsurfing Kullanmanın Faydaları

Couchsurfing faydaları

Yeni insanlar tanıyarak çevrenizi genişletin, farklı yaşam tarzlarını tanıyın, farklı kültürler tanıyın. 

Yeni bir destinasyona seyahat etmek istiyorsunuz bunun için farklı konaklama çeşitleri arasından bir tanesini tercih etmek durumundasınız. En fazla tercih edilen konaklama çeşiti otel konaklaması ya da son zamanlarda popüler olan günlük kiralık ev tutmaktır. Fakat gezgin ruhlu iseniz hem ekonomik hemde yeni insanlarla ve kültürlerle fırsatı sunan konaklama çeşidi olan Couchsurfing i tercih edebilirsiniz.

Couchsurfing tercih ederek ev sahibi ile ilişkiler geliştirebilir o ülkenin geleneklerini yerinde görebilir, mutfaklarının ta içine girerek ne yediklerini ne içtiklerini, yabancılara karşılara tutumlarını, tarihlerine ve geleneklerine bakış açılarını görebilirsiniz. Couchsurfing lar genellikle kendileri de gezgin olduklarından gelen misafirlerini çok iyi anlarlar ve kendileri başka bir ülkeye gittiklerinde ev sahiplerinden beklentilerini sizinle ellerinden geldiği ölçüde size sunmak isterler.

Karşılıklı olarak hostunuz ile deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Kısacası ekonomik olmanın yanında size bir çok açıdan fayda sağlayacaktır. Fakat iş seyahati gibi çalışmayla geçireceğiniz bir seyahat için bu konaklama şeklini çok önermiyoruz.

Seyahat ettiğiniz yerde size rehberlik yaparlar!

Gezgin olarak gittiğiniz yeni destinasyonlarda en büyük beklentiniz yeni yerler görmek ve keşfetmek olacaktır. Evinde kaldığınız hostunuz size bu konuda herkesten çok daha fazla yardımcı olacaktır. Aranızda yaptığınız sohbette size lokasyondaki görülmesi ve yenilmesi gereken şeyler hakkında bilgiler verecek ve bu bilgiler oldukça işinize yarayacaktır. Hatta yenilmesi gereken şeyleri kendi mutfağında size yaparak sunacaktır. Yaşadığı şehri en iyi bilet birisi olarak hostunuz sayesinde size hiç bir rehber ya da kılavuz lazım olmayacak.

Ayrıca tüm bu olumlu yönün yanında diğer bir olumlu yönde bu sistemin sosyal bir platform olması ve ücretsiz olmasıdır. Bu sistem sosyallik ve karşılıklı güven ve  Couchsurfing puanına dayandığından dolayı hiç bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Fakat farklı bir sitili olan bu konaklama çeşidini sadece bedava olduğu için tercih edilmemelidir ve negatif yönleri de iyi değerlendirme yapılarak tercih edilmesi gereken bir konaklama çeşididir.

Couchsurfing Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Couchsurfing konaklamalarında bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor bazı kurallara da uymanız gerekmektedir. Couchsurfing konaklamalarında kurallar karşılıklıdır ve konaklama yapacağınız host un size uyguladığı kurallara uymanız gerekmektedir yani otel konaklamaları kadar rahat değildir. Bunun sebebi ücretsiz olarak hostun evinde misafir olmanızdır. Bu kurallar buluşma saati, ee giriş saati, çıkış saati, yemek saati gibi kurallardır konaklama yapmadan önce bu önemli kuralları ev sahibiniz ile detaylı olarak konuşarak açıklığa kavuşturmanız faydalı olacaktır. Host’unuz evin sahibi olduğundan onlara saygılı ve nezaketli davranmanız çok önemlidir ayrıca bir çok ev sahibi temizliğe oldukça önem verir evlerinin kirlenmesini çokta hoş karşılamazlar ayrıca evden çıkış yapacağınız zaman uyuduğunuz ve yaşam alanınızı düzenli olarak bırakmanızda oldukça önem teşkil etmektedir.

Onlara hediyeler alın!

Couchsurfing sisteminde böyle bir zorunluluğunuz yok fakat sonuçta bir iki günde olsa hostunuz ile aynı evi paylaşacak ve dolayısı ile birlikte vakit geçireceksiniz. Bundan dolayı alkollü içecek ya da bir çikolata ya da yerel bir hediye götürebilirsiniz. Bu ev sahibinin oldukça hoşuna gidecek ve size daha nazik davranacaktır. Ayrıca bir çok ev sahibi konaklama yapacak kişilere de hediye vermeyi oldukça sever. Hediye verirseniz büyük bir ihtimalle de karşılık olarak hediye alırsınız.

Rezervasyonda sorun olursa mutlaka bildirin!

Rezervasyonda değişiklik ya da iptal yapma zorunda kalırsanız mutlaka bunu host a bildirin. Çünkü host kendini size göre programladığı için eğer söz verdiğiniz zamanda gitmezseniz onun bütün programını değiştirmiş olursunuz. Ayrıca Couchsurfing web sitesinde ev sahibinin verdiği olumsuz puanda sizi bir sonraki konaklamalarınızda negatif etki edecektir. Bu sebeplerden dolayı iptal durumunda mutlaka önceden gelmeyeceğinizi haber verin.

Talep İstek Formu