Hostel nedir? Hostel Konaklama Fiyatları

Hostel teriminin ne olduğunu düşük bütçe ile sıkça seyahat edenler iyi bilir. Fakat gezgin hayat tarzı ile yaşamamış olanlar bu terimin ne olduğunu bilmeyebilirler. Nitekim ki turizm işi yapmadığım dönemlerde bu terimin ne olduğunu bende net olarak bilmiyordum. Couchsurfing sistemi de hostel ile  benzerlikler göstermektedir.

Yurt içine ya da yurt dışına yapacağınız seyahatlerde en uygun fiyatlarla konaklama ihtiyacınızı gidereceğiniz alternatif hostel konaklaması olacaktır. Hostel odalarında diğer konaklama yapanlarla aynı odada konaklarsınız samimi ortamda geçen bu konaklama sayesinde bir çok çevre edinebilirsiniz.

Hostel Nedir ?

Hostel, düşük bütçe ile seyahat eden ya da bu çeşit bir konaklamayı tercih eden kişilerin konakladığı, mutfaklarını da bulunan tek odada ranzalı birden fazla kişinin konakladığı küçük çaplı otellere verilen isimdir. Daha çok tek başına seyahat eden gezgin ruhlu insanların tercih ettiği bir konaklama çeşididir. Sonuçta aynı odada başkaları ile uyumak  herkesin tercih edeceği bir şey değildir.

Hostel Konaklaması Nasıldır ?

hostel nasıldır

Eğer öğrencilik dönemi geçirdiyseniz ve bu dönemde yurtlarda kaldıysanız iyi bilirsiniz. Hostellerde tıpkı öğrenci yurtları gibidir. 8 kişiliği de vardır 4 kişiliği de tabi ki fiyatlarda buna göre belirlenir. Ters orantı ile daha fazla kişi ile kaldığınızda daha az ödersiniz, kişi sayısı azaldıkça fiyatta artış gözlemlenmektedir. Hosteller genellikle öğrenci yurdu gibi olsa da lüks hosteller de vardır. Öyle hosteller vardır ki içerisinde şömine bulunan, havuz bulunur.

Hostel odaları sadece kadınlara özel, erkeklere özel ve karışık olan odalar olarak 3 e ayrılmıştır.

Fakat karışık olanlar bazı yerlerde bulunmayabilir. Odaların büyüklüğü ve hostel sahibinin tercihine göre odalarda 2 den 20 ye kadar yatak bulunabilir ve bu yataklar genellikle ranza şeklindedir. Bu odaların dışında çiftlerin kalabileceği şekilde dizayn edilmiş özel odalarda bulunmaktadır. Bu odaların ücreti diğer odalara oranla daha pahalıdır.


Hostel odaları eşya bakımından çok zengin değildir.

Sadece konaklama için dizayn edilmiştir. Odalarda kişi sayısına göre ranzalar ve bu ranzaların üzerinde yatak, yastık ve çarşaf bulunmaktadır.Soğuk olan bazı ülke veya şehirlerde ise battaniye ya da kalın yatak ta verilmektedir. Bunun dışında odada telefonunuzu şarj etmek için priz vardır fakat fazla kişinin konakladığı odalarda bazen bu prizler yetersiz gelmektedir. Bunun için hostel sahibi üçlü takarak prizi çoğaltmaktadır. Ancak hostel konaklaması yapacaksanız çantanıza küçük bir üçlü koymanız mantıklı olacaktır. Sıcak iklimi olan şehirler de ise odalarda klimalar bulunmaktadır. Ancak klimalı oda ile klimasız oda arasında fiyat farkı olabilmektedir.

Hostellerde Banyo vardır.

Fakat bu banyolar paylaşımlı olarak kullanmaktadır. Temizlik konusunda endişeniz olmasın çok kötü olmayan hosteller dışında genelde banyolar temiz tutulur. Ancak bu banyolarda şampuan v.s yoktur. Eğer hostel konaklaması yapacaksanız şampuanınızı havlunuzu yanınızda taşımanız gerekecek.

Hosteller genellikle güvenlidir

Başkaları ile aynı odada kalmak kulağa hemen güvenilir mi sorusunu getiriyor. Bir çok hostelde kilitli dolaplar var dır ve dilerseniz pahalı eşyalarınızı bu dolabın içine kitleyebilirsiniz böylelikle eşya çalınma problemine önlem almış olursunuz. Yaptığım onlarca hostel konaklamasında doğrusu başıma hiç böyle birşey gelmedi.


Hostel Ücretleri Ne Kadar ?

hostel ücretleri

Hostel ücretleri hostelin kalitesine ve destinasyona göre değişiklikler göstermektedir. Ülkemizden örnek verecek olursak Taksim meydanında bulunan iyi bir hostelin ücreti 80 TL civarındadır, daha düşük kalitedeki hostel fiyatları ise 60 TL ye kadar düşüş göstermektedir. Dünya genelinde ise hostel ücretleri 3 $ dan başlayarak 15$ dolar hatta kalitesine göre daha fazla fiyatlara da hostelde konaklamak mümkündür. Hostel fiyatları ile ilgili daha fazla fikir edinmek ve rezervasyon yaptırmak için hostelworld web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hostel Müşteri Profili

Hosteller de genellikle 20-30 yaş arası insanlar kalırlar genellikle az bütçe ile gezginlik yapanlar konaklama yapsalar da aslında bütçesi olan insanlarda hostel tercih edebilirler. Hostes te kalmak sosyalleşmek ve yeni insanlar tanıma adına oldukça önemlidir. Bu yüzdendir ki gezginler hostel tercih ederler. Düşünsenize hem ekonomik bir konaklama hem de yeni insanlarla tanışma fırsatı. Tabi ki bu aşamada bu yeni insanların horlamalarını biraz çekmeniz gerekebilir

Talep İstek Formu