Uçak İptal ve Gecikmelerinde Tazminat Uygulamaları

Uçak ile seyahat etmek oldukça güzeldir. Fakat gecikmeler ve sefer iptalleri gibi olumsuz durumlar da oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Peki bu durumlar için uçak iptal tazminatı ve gecikme tazminatı gibi haklarınızı ne durumlarda, nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Bu konuda haklarımızı hava yolu firmaları yolculara belirtmese de bu gibi durumlarda oldukça fazla haklarımız ve hava yolu firmalarına karşı yaptırımlarımız bulunmaktadır. İşte bu noktada bu gibi durumlara maruz kaldığımızda haklarınızın ne olduğunu ve bu konuyla ilgili yapılması gereken şeyleri adım adım bu yazımızda ele aldık.


  • Gecikme süresini fark etmeksizin hava yolu firması tarafından iki telefon görüşmesi, e-posta ya da fax hizmeti vermek zorundadır. Bu zorunluluğu karşılamadığı taktirde gerekli mecralara başvurularak tazminat hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • ki-üç saatlik gecikme süresinde havayolu firması size sıcak ve soğuk içecek sunma zorunluluğu vardır. Ek olarak şehirlerarası yolculuk yapacaksanız ve iki-üç saat gecikme mevcut ise bilet satış ofisine giderek bilet ücreti iadesi yapabilirsiniz. Zorunlulukları ve bilet iadesi yapmaması halinde gecikme tazminatı alabilirsiniz.
  • Üç-beş saatlik gecikme süresinde havayolu firması içeceğin yanı sıra öğün zamanına göre yemek ikram etme zorunluluğu vardır. Bu zorunluluğu gerçekleştirmez ise tazminat alabilirsiniz.
  • Beş saat ve beş saati geçen gecikmelerde havayolu firması sizin tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılama zorunluluğu vardır. Ek olarak aktarmalı bir uçuştaysanız ve aktarmanızı kaçıyorsanız dış hat için 7 gün içerisinde bilet iadesi yapabiliyorsunuz. Aktarmalı uçuşunuzun iptali gibi bir durumunda havayolu firması sizi en kısa zamanda yolculuğun başladığı yere ücret talep etmeksizin götürmek ile yükümlüdür. Bunu gerçekleştirmeyen havayolu firmasına uçak iptal tazminatı davası açabilirsiniz.
  • Sekiz saat ve sekiz saati geçen gecikmelerde havayolu firması, konaklama, yeme içme ve transfer gibi masrafları karşılamak ile yükümlüdür. Ya da talep üzerine yedi gün içerisinde uçak bileti iadesi yapmak zorundadır. Bu zorunlulukları ve yükümlükleri yerine getirmeyen havayolu firmasına tazminat davası açabilmektesiniz.


Uçak İçerisinde Bekleme?

Uçağınız zamanında geldi ve bindiniz. Fakat içerisinde bekliyorsunuz. Bu durum havacılık kuralları gereği uçak gecikmesinden sayılmamaktadır. Böyle bir durumda pilot yarım saatte bir anons yapması gerekmektedir.

  • İlk 30 dakika

Pilot, gecikmenin sebebini ve tahmini olarak kalkış ya da yolcu indirme zamanını açıklamak zorundadır.

  • 90 Dakika

Pilot 3. Anonsunu yapmak zorundadır. Yarım saat içerisinde zorunlu olarak içecek ve yiyecek servisi yapılacağı bilgisini verir. Körükte beklemekte ise inmek isteyen yolcular indirilir.

 

Talep İstek Formu